piątek, 14 marca 2014

List do UM Oświęcim ws. koncepcji zagospodarowania tzw. Trójkąta bermudzkiego na osiedlu Zasole



Drodzy Włodarze Miasta Oświęcim!

Patrząc na wizualizację koncepcji zagospodarowania tzw. Trójkąta bermudzkiego na Zasolu przychodzą na myśl trzy słowa: bizancjum, budżet i brak wyobraźni, zaś wzornictwo proponowanych elementów wyposażenia parku kojarzy się ze słynnymi już inwestycjami miejskimi z niedocenionym placem Pokoju na czele, który choć kosztowny i odważny w formie nie oparł się aktom wandalizmu (ultranowoczesny mostek, odrapane stoły do gry w szachy), mimo objęcia tego terenu monitoringiem wizyjnym i patrolami m.in. oświęcimskiej Straży Miejskiej.
Design chociażby stojaków na rowery pozwala się nawet domyślać kto będzie wykonawcą kolejnej miejskiej inwestycji...

1. Bizancjum.

Wszystko to rodzi niepokój, czy bizantyjska forma zagospodarowania terenu, który do dzisiejszego dnia (!) można sklasyfikować jako nieużytki jest konieczna i uzasadniona.

Wielu mieszkańców nie tylko osiedla Zasole, bezskutecznie domagało się utworzenia w tym miejscu przestrzeni parkowej, z częścią rekreacyjną dla najmłodszych (plac zabaw, mini skatepark, ew. fontanna).

Przedstawiona przez Urząd Miasta koncepcja zagospodarowania tego terenu zdaje się nawet wykraczać poza granicę wyobraźni najsłynniejszego miejskiego wizjonera, którego liczne wizje pozostały jedynie wizjami, gdyż nie miały zbyt wielkiego oparcia w rzeczywistości.

2. Budżet.

Tutaj dochodzimy do najważniejszej kwestii, która ma wpływ na wszystkie inwestycje.

Inwestycja rozsądna to taka, która jest skrojona na miarę możliwości. Jako że na sercu leży mi nie tylko wygląd tego skrawka terenu ale też coraz bardziej zadłużany budżet miasta nie mogę zaakceptować takiej rozrzutności.
Park to głównie zieleń, alejki i ławki. Myślę jednak że można by w centrum tego parku umieścić fontannę a nie amfiteatr. Patrząc na frekwencję na innej miejskiej plenerowej siłowni proponowałbym także z niej zrezygnować.
Generalnie park podzieliłbym na dwie części: rekreacyjno - spacerową (park z fontanną) i... dzieciecą (plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, mini skate-park, w przyszłości być może tzw. miasteczko komunikacyjne dla dzieci (ze znakami drogowymi wzdłuż alejek parkowych) itp. a nie "siłkę" jedynie dla miejskich "pakerów" po jabolu.

Musimy mieć świadomość, że deficyt budżetowy pozostawiony przez obecną władzę spłacać będą nasze dzieci. Zróbmy więc dla nich jak najwięcej w tym miejscu (oczywiście w miarę możliwości).

3. Brak wyobraźni.

To raczej brak granic wyobraźni. Ten projekt jest ładny i nowoczesny. Widziałbym go w centrum Aten, na przedmieściach Madrytu czy między paryskimi osiedlami mieszkaniowymi.

Tutaj każdy ucieszy się z... prostego chodnika, ławek, które stoją w całości, koszy na śmieci regularnie opróżnianych i zadbanej zieleni wokół. Ławki muszą być wygodne a nie jedynie wyglądać atrakcyjnie. Oświetlenie powinno korespondować z istniejącym oświetleniem ulicznym a nie być kolejną wariacją szalonego artysty (patrz: trójkąty na pl. Kościuszki czy "lampy - krzyże" na pl. Pokoju).

Skromny, spójny z pozostałą częścią miejskiej przestrzeni projekt jest znacznie atrakcyjniejszy nie tylko dla mieszkańców niż ultranowoczesna pstrokacizna!

Mam nadzieję, że przynajmniej tym razem Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Oświęcim skorzysta z uwag, rad i sugestii mieszkańców. Tego życzyłbym sobie i pozostałym osobom korzystającym z dotychczasowych wykwitów wyobraźni miejskich inwestorów.

Pozdrawiam serdecznie
Marek Nazarowski

3 komentarze:

  1. naczelni architekci tego miasta mają wypaczony gust, projektują przestrzenną kakofonię

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko chodzi o to, że radni i urzędnicy są skorumpowani przez te firmy architektoniczne, które w całości te ohydne, nieestetyczne i ciężkie konstrukcje projektują --> gdzie dadzą w łapę tym samozwańczym radnym, tam oni się na wszystko zgodzą. Wynika jasno, że obecni radni nie służą ani ludziom ani środowisku tylko pieniądzom!!! Hańba dla Oświęcimia!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Radni miejscy nie są samozwańczy - są wybierani przez mieszkańców co 4 lata. Warto pomyśleć o wyborze odpowiednich radnych. Najbliższe wybory samorządowe odbędą się już w listopadzie b.r. Zachęcam do udziału w wyborach!

    OdpowiedzUsuń